District Allocations

High Court Prosecuting Officer Supervising Officer File References Magistrate Courts
Ampara SC K.S.A. Jayasinghe SSC Mr. Riyaz Bary EP 3

Amapara

Dehiaththakandiya

Anuradhapura SC Shakthi Jagodaarachchi (HC 1) SDSG Mr. Shanaka Wijesinghe NCP 1

Anuradhapura

Thambuththegama

Kebitigollewa

Kekirawa

Kahatagasdigiliya

Padaviya

Bakamuna

Manampitiya

SC Supun Ranasinghe (HC 2)
Awissawella SC Viresh Nanayakkara SDSG Mr. Chethiya Gunasekara WP 2 Awissawella
Badulla SC Deshani Kankanamge DSG Ms. Lakmali Karunanayake UP 1

Badulla

Passara

Bandarawela

Welimada

Mahiyanganaya

Balapitiya SC Prajapali Obeysekara DSG Mr. Sudarshana De Silva SP 2

Balapitiya

Elpitiya

Batticaloa SC K.M.M. Shehan SSC Mr. Riyaz Bary EP 2

Batticaloa

Walachchenei

Kalawanchikudi

Eravur

Wakarai

Chillaw SC Yasindu Seneviratna SSC Ms. Disna Warnakula NWP 4

Chilaw

Marawila

Embilipitiya SC Chathuranga Bandara SSC Ms. Suharshi Herath Jayaweera SGP 2 Embilipitiya
Galle SC Randima Fernando DSG Mr. Sudarshana De Silva SP1

Galle

Baddegama

Udugama

Kottawa

Gampaha SC Ms. Ridma Kuruwita (HC 1) DSG Mr. Dileepa Peiris WP 3

Gampaha

Wattala

Mahara

Attanagalla

Meerigama

Pugoda

SC Mr. Oswald Perera (HC 2)
Homagama SC Ms. Indika Nelummini DSG Mr. Shanil Kularatne WP 7

Homagama

Kasbawa

Kaduwela

SC Ms. Samadari Piyasena
Hambanthota SC Mr. Gevindu Senewiratna DSG Mr. Sajeewa Dissanayake SP 5

Hambanthota

Thissmaharama

Jaffna SC Mr. I.M.M. Fahim DSG Mr. Azad Navavi NP 1

Jafna

Mallakkam

Point Pedro

Chawakachcheri

Kytes

Kalmunei SC Mr. Mohommad Nuzky SSC Mr. Riyaz Bary EP 4

Akkaraipaththu

Kalmunei

Pothuwil

Sammanthurei

Kandy SC Mr. Vishwa Wijesuriya (HC 1) DSG Mr. Dilan Ratnayake CP 1

Kandy

Galagedara

Theldeniya

Gampola

Nawalapitiya

Panwila

Helboda

SC Mr. Gayan Perera (HC 2)
SC Ms. Savini Iddamalgoda (HC 3)
Kalutara SC Mr. Akalanka Balapatabendi DSG Mr. Shanil Kularatna WP 6

Kalutara

Mathugama

SC Mr. Lahiu Jayamanna
Kegalle SC Mr. Akila Amunugama SSC Ms. Disna Warnakula SGP 3

Kegalle

Warakapola

Mawanella

Ruwanwella

Mawaththagoda

Kurunegala SC Mr. Janith Thilakaratne DSG Mr. Madawa Tennakoon NWP 1

Kurunegala

Peelassa

Rambodagala

Polgahawela

Wariyapola

Nikaweratiya

Maho

Galgamuwa

Kuliyapitiya SC Mr. Lishan Ratnayake DSG Mr. Madawa Tennakoon NWP 2

Kuliypitiya

Hettipola

Mannar SC Mr. T. Thirukumaranathan DSG Mr. Azad Navavi NP 4

Murukkan

Mannar

Matale SC Mr. Kalana Kotalawala DSG Mr. Dilan Ratanayake CP 3

Matale

Naulla

Dambulla

Matara

SC Mr. Rajinda Jayaratna (HC 1)

 

DSG Mr. Sanjeewa Dissanayake SP 3

Matara

Morawaka

Deyandara

SC Mr. Krishan De Alwis Gunathilaka (HC 2)
Monaragala SC Mr. Prabath Dissanayake DSG Ms. Lakmali Karunanayake UP 2

Monaragala

Bibile

Siyabalanduwa

Wellawaya

Negambo SC Mr. Hansa Abeyratna DSG Mr. Dileepa Peiris WP 4

Negambo

Ja-Ela

Minuwangoda

SC Ms. Lakmali Dissanayake
Nuweraeliya SC Ms. Haleema Faiz DSG Mr. Dilan Ratnayake CP 2

Nuwara Eliya

Hatton

Walapane

Panadura SSC Ms. Jayani Wegodapola DSG Mr. Shanil Kularatna WP 5

Panadura

Moratuwa

Horana

Polonnaruwa ASC Mr. Naveen Mahawanniarachchige SDSG Mr. Shanaka Wijesinghe NCP 2

Polonnaruwa

Hingurakkoda

Putlam SC Mr. Dammika Udawatta DSG Mr. Madawa Tennakoon NWP 3

Putlam

Anamaduwa

Kalpitiya

Ratnapura SC Mr. Agbo Panditharathna (HC 1) SSC Ms. Suharshi Herath Jayaweera SGP 1

Ratnapura

Palmadulla

Balangoda

Rakwana

Kalawana

SC Ms. Kosala Widanapathirana (HC 2)
Trincomalee SC Mr. M.A.M. Lafeer SSC Mr. Riyaz Bary EP 1

Trincomalee

Kantale

Mutur

Kuchchaweli

Tangalle SC Mr. T.H. Artygala DSG Mr. Sanjeewa Dissanayake SP 4

Tangalle

Angunukolapelassa

Walasmulla

Vavuniya SC K.C. Yadawan DSG Mr. Azad Navavi NP 2

Vavuniya

Mulathivu